Płyta Warstwowa – Pianka czy Styropian

Która Płyta Warstwowa będzie lepsza dla naszych zastosowań ? Płyta Warstwowa PoliuretanPytanie to zadaje sobie wielu inwestorów. Zyskało ono na znaczeniu szczególnie w ostatnim czasie gdy dzięki uruchamianiu coraz to nowszych linii produkujących i zwiększonej przez to konkurencji cena płyty warstwowej z rdzeniem z piany poliuretanowej znacząco zbliżyła się do kwoty jaką musimy zapłacić za m2 płyty ze styropianem. Realnie – w ciągu ostatnich lat liczba linii do produkcji płyty warstwowej z poliuretanem zwiększyła się z dwóch do… kilkunastu.

Porównajmy więc te materiały. Zacznijmy od właściwości fizykochemicznych. Styropian stosowany w płytach warstwowych typu EPS posiada gęstość ok. 15-20kg/m3 – poliuretan ok. 40 pl/m3. Styropian posiada strukturę otwartą- przez co dużo większą nasiąkliwość – poliuretan zamkniętą dzięki czemu nasiąkliwość jego jest znacznie mniejsza (uwaga: Mroźnie!). Styropian jest wręcz uwielbiany przez gryzonie które ryją tam nory i tunele budując gniazda – poliuretan jest przez myszy i inne szkodniki omijany – chemia. Wszystkie więc te cechy przemawiają za poliuretanem jako wypełnieniem rdzenia płyty. Są jeszcze dodatkowe właściwości które wskazują na piankę poliuretanową. Jest to proces produkcji – gdzie przy styropianie występuje łączenie w bloki i klejenie za pomocą specjalnego kleju do blachy , zaś w przypadku poliuretanu mamy ciągły proces – piana jest „wtryskiwana” między stalowe okładziny i stanowi jednocześnie pozbawiony łączeń rdzeń jak i klej. Osobnym tematem jest zachowanie podczas pożaru. Piana w przypadku PUR zmienia się w gaz ulatniając się, w przypadku PIR powstaje zwęglina, zaś styropian pali się roztapiając się i powodując „deszcz ognia” jeżeli pod uwagę wziąć płytę dachową.

Wszystko zatem prócz jednej rzeczy – ceny przemawia za płytą warstwową z rdzeniem poliuretanowym PIR. Jest ona cieplejsza, bezpieczniejsza, pozwala uzyskać lepszą płaskość ściany. Oczywiście wszystko zależy także od specyfiki obiektu – warunków jakie ma spełniać i tego czego od niego oczekujemy. Wybór więc i własna kalkulacja należą do Państwa.