Blachy miedź aluminium tytan-cynkMnóstwo osób zastanawia się, czy warto płacić za droższe rozwiązania blaszanego pokrycia dachu, czy systemu rynnowego. Dowiedz się więc, czy warto.

Wykonanie blaszanego dachu jest z reguły tańsze i szybsze niż układanie klasycznej dachówki ceramicznej i ponieważ to koszty są głównym czynnikiem, to zazwyczaj wybór pada na standardowe blachy stalowe. Warto jednak rozważyć także inne opcje takie jak blacha tytancynk czy blacha aluminiowa albo miedziana.

 

 

Rodzaje materiałów stosowanych w pokryciach dachowych z blachy

 

W powszechnej świadomości dach blaszany to zazwyczaj stalowa blacha ocynkowana lub powlekana na domach i miedź na starych kościołach. A to nie są wszystkie możliwości, jakie stoją przed każdym przy projektowaniu dachu z blachy. Podobnie rzecz ma się z systemami rynien tutaj rozważane rozwiązania to standardowo rynny plastikowe lub stalowe. Jakie więc rodzaje blachy mogą pojawić się jako pokrycie dachu czy też w postaci rynny? Mogą to być:

 •       blacha stalowa
 •    blacha stalowa ocynkowana
 • blacha stalowa alucynk
 • blacha stalowa powlekana
 • blacha stalowa nierdzewna z chromem
 • blacha miedziana
 • blacha aluminiowa
 • blacha tytancynk

 

Długowieczność materiałów pokryciowych

 

Materiały z blachy stosowane na dachu można podzielić ze względu na różne parametry. I nie zawsze cena musi być tym najważniejszym, a często rozważania nad pokryciem dachu zaczynają się właśnie od niej. Zwykła blacha cynkowa ma teoretyczną wytrzymałość około 30 lat, jeśli zostanie powleczona warstwą tworzywa sztucznego (poliester, plastizol, PVDF, pural itp.) to czas ten wzrasta do około 50 lat. Podobną wytrzymałość, czyli około 50 lat mają blachy stalowe z alucynkiem oraz blachy aluminiowe. Zdecydowanym liderem jest blacha miedziana, która wytrzymuje około 300 lat, choć każdy na pewno widział starsze budowle z charakterystycznym zielonym dachem. Pośrodku plasuje się blacha tytancynk, która ma gwarantowaną żywotność 100 lat. Jeżeli weźmie się pod uwagę cenę danego materiału i koszt jego napraw lub całkowitej wymiany to okazuje się, że zakup trwalszej blachy staje się zupełnie rozsądnym wyjściem, które w długim okresie jest najbardziej opłacalne.

Zapytaj o TANIE BLACHY

   

   

  Funkcja estetyczna pokryć blaszanych

   

  Bez wątpienia wygląda to bardzo istotna rzecz dla każdego przyszłego posiadacza domu. Dach jest dla wyglądu całego budynku sprawą kluczową. W dużej części za estetykę dachu odpowiada materiał pokrycia, jak i dodatki wykańczające oraz rynny. Nie da się ukryć, że elementy takie jak plastikowe rynny czy błyszcząca blacha ocynkowana nie robią wrażenia solidnych i drogich materiałów. Właśnie dlatego, jeśli zelży Ci na tym, aby Twój dom robił świetne wrażenie przez długie lata użytkowania, powinieneś zainwestować w lepsze wykończenie dachu na przykład a blachy tytanowo-cynkowej i tym podobnych szlachetniejszych oraz długowiecznych materiałów.

  Producenci ekskluzywnych wykończeń dachowych

  Rynek droższych materiałów do wykańczania dachu jest trochę mniejszy niż tych najbardziej popularnych. Niemniej też jest na nim wielu producentów. Warto wspomnieć o takich firmach jak:

  •       Rheinzink – to niemiecka firma mająca w ofercie zarówno produktu takie jak blacha tytancynk, jak i szereg elementów i akcesoriów dachowych z niej wytworzonych. Są to między innymi blachy Rheinzink Classic, Rheinzink Prepatina Eco Zinc, Rheinzink Granum, Rheinzink Prismo i Rheinzink Artcolor oraz szereg systemów rynnowych;
  •       ZM Silesia – polski producent blach tytancynk oraz systemów rynnowych z tego właśnie materiału;
  •       VM Building Solution – blacha tytancynk oraz rynny sprzedawane pod marką VMZiNC;
  •       Galeco – producent bardzo wielu systemów rynnowych zarówno tych ze stali, plastiku jak i z blachy tytancynk;
  •       Metzink – poznański producent zarówno blach tytancynk, jak i blach miedzianych;
  •       Blachy Pruszyński – ten chyba najbardziej znany w Polsce producent blach ma w swojej ofercie system rynnowy Niagara również w wersji z blachy tytancynk.

  NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

  +48 500 409 109

  phone

  NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

   

  +48 500 409 109

  phone

   

  Niezależnie, czy wybierzesz świetne blachy lub rynny tytancynk Rheinzink, czy innej renomowanej firmy to z pewnością będą Ci one służyły przez długie lata, ciesząc oczy pięknym wyglądem.