mech na dachówce

Dachy pokryte mchem to niestety dość częsty widok i duże zagrożenie dla dachu. Dowiedz się, jak usunąć mech z dachu.

To bardzo ważna czynność, od której zależy nie tylko estetyczna wartość dachu, ale również jego trwałość. Nieczyszczony dach będzie znacznie szybciej wymagał często bardzo kosztownych napraw. Zadbaj więc o stan swojego dachu wcześniej i usuwaj z niego mech oraz inne zanieczyszczenia.

 

 

 

Dlaczego dach szybko pokrywa się mchem?

 

Mech na dachu to zjawisko całkowicie naturalne, jednak jego natężenie zależy od wielu czynników. To, jak bardzo Twój dach jest na nie narażony, wynika z takich rzeczy jak:

 •       kąt nachylenia dachu – im dach jest bardziej spadzisty, tym szybciej spływa z niego woda wraz z zanieczyszczeniami;
 •       materiał pokrycia dachu – bardziej gładkie materiały powodują szybsze wysychanie, co zapobiega rozwojowi roślin i grzybów. Dachówki ceramiczne w wersji naturalnej są najbardziej narażone na mech, dachówki ceramiczne angobowane są lepsze, a najlepiej sprawdzają się te glazurowane – choć oczywiście są najdroższe. Odporność blachy na mech zależy od rodzaju powłoki, jakimi została pokryta. Blacha miedziana jest całkowicie odporna na porastanie mchem;
 •       strona, w którą zwrócony jest dach – dachy zwrócone na południe do słońca są najmniej narażone na pokrycie mchem, gdyż najszybciej wysychają;
 •       obecność drzew i roślinności w otoczeniu – tutaj w grę wchodzi zarówno cień rzucany przez drzewa, jak i zabrudzenia sokami drzew, które mają liście nad dachem;
 •       wilgotność otoczenia – jeśli w danej okolicy jest duża wilgotność – rzeki, jeziora, tereny podmokłe – to również sprzyja to rozwojowi mchu;
 •       brak regularnego czyszczenia – wszelkie zanieczyszczenia, które pojawiają się na powierzchni pokrycia dachowego, zatrzymują wodę, która jest niezbędna, aby rozwinął się mech.    

Zapytaj o TANIE BLACHY

   

   

  Czy trzeba usuwać mech z dachu?

   

  Wielu osobom nie chce się usuwać mchu oraz innych zanieczyszczeń ze swojego dachu. Często tłumaczą to tym, że nie wiedzą, jak usunąć mech z dachu lub też tym, że szybko pojawi się on tam ponownie. Dach pokryty mchem wygląda fatalnie i od razu widać, że ktoś nie dba o swój dom. Właściciel może się do takiego wizerunku domu przyzwyczaić, jednak wszyscy inni będą zwracali na to uwagę. Zwłaszcza jeżeli dookoła wszyscy mają dachu czyste i dobrze utrzymane.

  Dachówce ceramicznej mech raczej nie szkodzi. W przypadku blachodachówki wilgoć zgromadzona w mchu może przyspieszyć pojawienie się ognisk korozji, jak i wpłynąć na barwę materiału.

   

  Czym usunąć mech z blachy?

   

  Walkę z mchem warto zacząć już na etapie projektowania dachu. Im lepszej jakości będzie blacha czy blachodachówka położona na budynku, tym trudniej będzie się na niej utrzymać mchom i pozostałym zanieczyszczeniom. Liczy się tutaj przede wszystkim gładkość powierzchni. Duży spadek dachu również ułatwia wysychanie dachu, co także zabezpiecza go przed brudem, mchem i porostami. Jak usunąć mech z dachu?

  Jeżeli dach z blachy już zarósł mchem, to możesz zamówić jego specjalistyczne czyszczenie lub też zająć się tym sam. Czym usunąć mech z blachy? Blachę dachową najlepiej jest oczyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej. Dobrze jest wcześniej pokryć dach specjalnym preparatem, który doprowadzi do obumarcia mchu, co ułatwi jego usuwanie. Możesz także wykorzystać domowy sposób, czyli własnoręcznie przygotowany roztwór z octem, solą lub też amoniakiem. Tego typu substancje mogą być jednak szkodliwe dla blachy i jej warstwy ochronnej.

  NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

  +48 500 409 109

  phone

  NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

   

  +48 500 409 109

  phone

   

   

  Czym usunąć mech z dachówki ceramicznej?

   

  W przypadku dachówki ceramicznej usunięcie mchu może być trochę trudniejsze. Czym usunąć mech z dachówki ceramicznej? Oczywiście, tutaj też możesz wykorzystać myjkę ciśnieniową, ale dobrze jest także użyć twardej szczotki, gdyż chropowata powierzchnia ceramiki może zatrzymać resztki roślin.

  W obu przypadkach pokryć – dachówka ceramiczna lub blacha, blachodachówka – warto zabezpieczyć dach przed ponownym pojawieniem się mchu. Możesz tutaj wykorzystać wiele metod. Są to między innymi specjalne preparaty do pokrywania powierzchni ze składnikami biobójczymi. Niektóre środki tworzą także powierzchnię wyjątkowo gładkie i nieprzyjmujące wody, która natychmiast spływa, co nie pozwala na rozwinięcie się jakichkolwiek roślin czy grzybów. Inną wykorzystywaną czasami metodą jest zamontowanie przy kalenicy dachu elementów w postaci pasków z miedzi lub cynku. Woda po kontakcie z tymi materiałami niesie ze sobą jony, które są zabójcze do mchu.

  Niezależnie od tych zapobiegawczych czynności warto co jakiś czas umyć dach. Czasami po dłuższych okresach bez czyszczenia efekt jest naprawdę zadziwiający. Wyczyszczony dach, a zwłaszcza dachówka ceramiczna wygląda jak nowa i zachwyca swoim wyglądem oraz żywym kolorem. Wiesz już, jak usunąć mech z dachu, pamiętaj więc, aby to zrobić, gdy wygląd dachu zacznie Ci przeszkadzać.