Blacha na Rąbek Panel FIT BP2

W Polsce blacha na rąbek stojący jest stosowana na dachach bardzo często nie wszyscy jednak wiedzą, że wykonywana jest również bardzo ciekawa i praktyczna elewacja z blachy na rąbek.

Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o tym typie elewacji – dlaczego stalowa elewacja jest warta zastosowania w różnego rodzaju budynkach, jakie rozwiązania są najlepsze i który rodzaj paneli na ścianę zewnętrzną wybrać w Twoim przypadku.

 

 

 

Jak wygląda elewacja z blachy na rąbek?

 

Elewacja z blachy na rąbek ma dość charakterystyczny wygląd. Są to wąskie paski blachy biegnące z góry na dół, chociaż panele elewacyjne mogą być często montowane również poziomo. Na złączeniach kolejnych pasów pojawia się rąbek stojący inaczej zwany felcem, czyli miejsce łączenia. To rozwiązanie minimalistyczne zapewniające bardzo elegancki wygląd ceniony przez wiele osób.

Blacha na rąbek może być łączona na kilka różnych sposobów:

  •       zamek otwarty – najmniej trwały i szczelny rodzaj połączenia;
  •       zamek zamknięty na felc pojedynczy – właśnie tak łączone są zazwyczaj blachy elewacyjne
  •       zamek zamknięty na felc podwójny – to rozwiązanie jest najczęściej stosowane na dachach.

Panele czy kasetony elewacyjne różnych producentów mogą także być łączone na inne sposoby zapewniające dużą szybkość montażu. Określane jest to często jako panele ‘Click’ – z zamkiem zatrzaskowym, gdyż wystarczy je wcisnąć jeden w drugi i już są połączone.

Zapytaj o TANIE BLACHY

     

     

    Zalety elewacji z blachy na rąbek

     

    Stalowa elewacja z blachy czy paneli to cały szereg istotnych zalet. Te, które decydują o wyborze tej technologii to zazwyczaj:

    •  wysoka wartość estetyczna – minimalistyczny design pasujący zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych obiektów;
    •  niski koszt – blachy i panele elewacyjne są dość tanie i z powodzeniem konkurują z innymi materiałami;
    • szybki montaż – blachy elewacyjne rozwijane z rolki mogą mieć właściwie dowolną długość, panele w zależności od producenta – zazwyczaj jest to maksymalnie 6 do 8 metrów, przy zamawianiu możesz poprosić o elementy już przycięte na żądany wymiar. Dzięki systemowi paneli z zamkiem zatrzaskowym montaż jest wręcz błyskawiczny;
    • długa żywotność – ten parametr zależy zarówno od materiału, z którego wykonany jest rdzeń blachy (stal, aluminium, tytancynk, miedź) oraz od zastosowanych powłok antykorozyjnych (cynk, alucynk) i końcowego powlekania warstwami poliestru, a także specjalnych materiałów tworzonych przez daną firmę;
    •  szeroka gama kolorystyczna – kolorystyka, jaką ma stalowa elewacja może być uzyskana przez piękny wygląd miedzi lub aluminium oraz poprzez nakładane barwne powłoki na rdzeń materiału;
    • ochrona ściany przed wilgocią – dodatkowo osłona ścian uniemożliwia dostanie się do nich wilgoci;
    • wzmocnienie termoizolacji – blacha nie jest najlepszym materiałem izolującym, ale każda kolejna przeszkoda to wyższy łączny współczynnik izolacji ściany;
    • możliwość zastosowania tej samej blachy czy paneli na dachu i na ścianach – bywa to wykorzystywane przez projektantów to stworzenia ciekawych kompozycji oraz upraszcza logistykę.

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

     

    +48 500 409 109

    phone

     

     

    Popularne modele paneli elewacyjnych na rąbek

     

    Blachy elewacyjne mają w kraju wielu producentów. Najczęściej jednak do pokrycia ścian są wybierane panele bądź kasetony elewacyjne. Popularne modele uznanych producentów to między innymi:

    •       Blachotrapez Terrano IZO – panel dachowo-elewacyjny minimalizujący hałas o sporej bezwładności cieplnej;
    •       Blachotrapez T-Panel – szeroki panel dachowo-elewacyjny mocno przypominający blachę trapezową;
    •       Blachotrapez Retro – nawiązujący wyglądem do tradycyjnych rozwiązań panel dachowo-elewacyjny. Może być na ścianie, umieszczony zarówno w pionie, jak i w poziomie;
    •       Blachotrapez High-Tech – panel dachowo-elewacyjny z zamkiem zatrzaskowym minimalizującym naprężenia blachy;
    •       Pruszyński K1 i K2 – kasetony elewacyjne z zamkiem prostym (K1) oraz z zamkiem skośnym (K2); 
    •       Pruszyński PD510 – panele dachowo-elewacyjne z blachy stalowej w różnych wersjach.

    Panele elewacyjne można zazwyczaj zamówić w różnych wersjach zewnętrznej powłoki. Różnią się one dość znacznie ceną i długowiecznością. Najlepsze mogą mieć gwarancję producent nawet na 60 lat, choć zazwyczaj są to krótsze okresy. 

    Elewacja z blachy na rąbek to świetny wybór pozwalający na uzyskanie pięknego efektu wizualnego niskim kosztem. Panele czy kasetony elewacyjne są jeszcze prostsze w montażu i można z nich tworzyć także efektowne kompozycje barwne. Wybierz więc taki model, który najlepiej będzie wyglądał na Twojej ścianie lub dachu, jeśli zastosujesz go w obu tych miejscach.