Tania Blacha Panel na Rąbek

Blacha na rąbek stojący określana również jako blacha na felc to jedno z najbardziej tradycyjnych pokryć dachowych.

Poznaj zalety oraz wady, jakie posiada takie rozwiązanie oraz jego nowsze wcielenia w postaciach takich jak blacha klik czy panel na rąbek. Blacha to bardzo uniwersalne pokrycie dachowe i elewacyjne odznaczające się dobrymi parametrami oraz niską ceną, dlatego warto, abyś wziął je pod uwagę, gdy planujesz wzniesienie nowego domu lub remont dachu starego.

 

  •  

 

 

Blacha na rąbek stojący – zalety

 

Blacha na rąbek stojący to rozwiązanie wyjątkowo uniwersalne. Możesz ją zastosować na najróżniejszych dachach nawet tych o minimalnym kącie nachylenia, na co wiele innych materiałów nie pozwala. Blacha na felc to po prostu płaska blacha, która na krawędziach jest zaginana w specjalny sposób – pozwalający na łączenie kolejnych jej pasów w sposób zapewniający nieprzepuszczanie wody. Dzięki temu na dachu powstaje bardzo ładny i estetyczny wzór. Blacha na rąbek stojący to obok blachy trapezowej jedno z najtańszych rozwiązań, ale znacznie lepiej od tej drugiej kojarzone i chętnie używane na budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych czy przemysłowych. 

Obecnie dość często blacha na felc pojawia się również na elewacji lub jej fragmentach – ciekawym rozwiązaniem jest bezpośrednie przechodzenie blachy z dachu w pokrycie ściany. Materiał ten jest również prosty w układaniu oraz mało wymagający w użytkowaniu. Długowieczność takie pokrycia zależy głównie od konkretnego gatunku blachy i sposobu jej zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. 

Producenci udzielają gwarancji rzędu 15, 20, 30 czy nawet 50 lat w zależności od materiału i powłoki, jaką pokryta jest blacha. Nakładanie powłok pozwala również na oferowanie blachy w różnych kolorach. Pewnym minusem może być za to hałas, jaki generowany jest podczas opadów, co możesz częściowo złagodzić dobrą izolacją pod blachą. W podobny sposób, czyli poprzez odpowiednią izolację termiczną pod blachą, możesz rozwiązać drugi problem, którym jest dobre przewodzenie ciepła przez blachę – tutaj dachówka ceramiczna jest lepsza, ale dużo droższa ze względu na sam koszt dachówek, cenę ich układania oraz wzmocnioną konstrukcję dachu w celu utrzymania dużo ważących kafli.

Zapytaj o TANIE BLACHY

     

     

    Blacha na rąbek stojący – rodzaje

     

    Blacha na rąbek stojący może być wykonana z różnymi rodzajami łączenia. Najczęściej są to rozwiązania takie jak:

    •       blacha na rąbek podwójny (rąbek tradycyjny) – tradycyjne rozwiązanie z podwójnym zagięciem – może być zaginane na placu budowy, ale wygodniej jest zamówić blachę z już przygotowanym połączeniem;
    •       blacha klik (blacha na rąbek zatrzaskowy, panele zatrzaskowe) – tutaj wygięcie blachy tworzy rodzaj zamka, który zatrzaskuje się po wciśnięciu, tworząc mocne połączenie.

    Blacha może także zostać podzielona pod względem materiału, z jakiego została wykonana. Są to takie typy jak:

    •       blacha na rąbek stojący aluminiowa – blacha aluminiowa jest najlżejsza i bardzo odporna na warunki atmosferyczne, jest jednak droższa od blachy stalowej;
    •       blacha na rąbek stojący miedziana – najdroższy rodzaj blachy dachowej o największej trwałość i cenionym przez wielu wyglądzie;
    •       blacha na rąbek stojący stalowa – rozwiązanie najtańsze i najpopularniejsze – dzięki powłokom cynkowym i powlekaniu warstwami plastiku również bardzo długowieczne;
    •       blacha na rąbek stojący tytancynk – nowoczesny i bardzo trwały rodzaj blachy jednak również droższy do wersji stalowej.

    Blacha na felc może posiadać niewielkie przetłoczenie na środku pasa. Pozwala ono zwiększyć odporność blachy na wyginanie się (określane jako falowanie blachy) z powodu zmian temperaturowych.

    SZUKASZ TANIEJ BLACHY? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

    SZUKASZ TANIEJ BLACHY? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

     

    +48 500 409 109

    phone

     

     

    Blacha na rąbek stojący – co wybrać?

     

    Wybór konkretnego rodzaju blachy jest zazwyczaj podyktowany kosztownymi kwestiami. Najniższą cenę ma blacha na rąbek stojący podwójny stalowy. I to właśnie jest najczęstszy wybór przy projektowaniu nowego dachu. To rozwiązanie trwałe i estetyczne. Oczywiście jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz zdecydować się na rozwiązania szlachetniejsze z aluminium lub miedzi. Możesz także zdecydować się na panel na rąbek czy blachę z zamkiem zatrzaskowym.

    Przed złożeniem zamówienia sprawdź, w jaki sposób blacha została zabezpieczona przed wodą. To najważniejsza sprawa, od której zależy to, jak długo wytrzyma ona na dachu w dobrym stanie. Często dostępna jest ta sama blacha na rąbek stojący z różnymi rodzajami powłok i w różnych cenach. Oprócz jakości blachy ważny jest także fachowy sposób jej ułożenia. W instrukcji konkretnej blachy często są zastrzeżenia czy może być ona układana na łatach dachowych, czy na pełnym deskowaniu lub płycie OSB. Montażu powinien dokonywać fachowy dekarz, gdyż od tego często zależy uzyskanie gwarancji na blachę znajdującą się na dachu Twojego domu.