Dachówka Cementowa Braas Betonowa

Z uwagi na dostępność na rynku wielu rozwiązań pokryć dachowych to wybór tego, co zamierzasz umieścić na swoim dachu, nie jest łatwy. Zazwyczaj sprowadza się do pytania: dachówka czy blachodachówka?

Obie te technologie pokrycia dachowego mają wiele zalet, jak i pewno wady, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o tym, co zastosować na konkretnym dachu. Bez wątpienia mocno różniąca się cena tych materiałów również ma duży wpływ na ostatecznie podjętą decyzję. 

 

Zalety dachówki ceramicznej

 

Dachówka ceramiczna to częsty widok na dachach, jest ona stosowana od wieków. Wciąż jest też chętnie wybierana przez wiele osób – nie bez powodu. Najważniejsze zalety dachówki ceramicznej to:

 •       duża pojemność oraz izolacja cieplna;
 •       piękny wygląd;
 •       dobre tłumienie hałasów;
 •       możliwość napraw – wymiany pojedynczych kafli;
 •       brak czynności konserwacyjnych – jedynie mycie – im dach ma większy spadek, a dachówka jest bardziej gładka, tym rzadziej jest ono konieczne;
 •       długowieczność – szacowana na 100 lat, ale często spotyka się starsze dachówki na różnego rodzaju zabytkach.

Pytanie: „dachówka czy blachodachówka?” nie jest jednak jeszcze rozstrzygnięte. Dachówka ceramiczna posiada również wady. Pierwsza to przede wszystkim cena. Kosztowna jest zarówno sama dachówka, jak i jej układanie, gdzie często trzeba dobierać odcienie, gdyż wypalane kafle mogą się różnić nieznacznie odcieniem. Dobry dekarz ułoży dachówkę tak, aby te różnice były jak najmniej widoczne. Drugą wadą jest waga dachówki. Oznacza to konieczność zaprojektowania i budowania mocnej konstrukcji dachu, która wytrzyma tak znacznie obciążenie. Dachówka ceramiczna w zależności od typu i tego, jak bardzo sąsiednie kafle na siebie zachodzą, może ważyć od 35 nawet do 70 kilogramów na metr kwadratowy.

Nieznacznie tańsza od dachówki ceramicznej jest dachówka cementowa zwana także dachówką betonową. Posiada ona praktycznie wszystkie wymienione wyżej zalety. Ponieważ jest ona jednak pokrywana warstwą farby, to w odróżnieniu od ceramiki może wymagać odnawiania powłoki co kilkanaście lat.

Zapytaj o TANIE BLACHY

   

   

  Zalety blachodachówki

   

  Blachodachówka to obecnie jedno z najczęściej wybieranych pokryć dachowych w Polsce. Wpływają na to liczne zalety tej technologii. Są to:

  •       piękny wygląd – dobra blachodachówka jest z odległości praktycznie nieodróżnialna od dachówki ceramicznej – zwłaszcza taka, która ma ukryte mocowania;
  •       niska waga – to pozwala na tańszą konstrukcję więźby dachowej lub też montaż przy remontach starszych budynków, gdzie są obawy o wytrzymałość dachu;
  •       niski koszt zakupu;
  •       łatwość montażu – prosty montaż ze sporych arkuszy oznacza także tutaj niższe koszty budowy;
  •       duży wybór wzorów i kolorów – blachodachówki są pokrywane warstwami z poliestru lub poliuretanu w różnych barwach, co pozwala Ci dopasować się lub też wyróżnić z otoczenia. 

  Blachodachówka ma oczywiście też pewno wady, o których trzeba wspomnieć. Są to między innymi mniejsza trwałość w porównaniu z dachówką ceramiczną. Choć coraz nowocześniejsze technologie pokryć poliestrowych czy poliuretanowych oraz warstwy cynku lub alucynku pozwalają producentom oferować gwarancje rzędu nawet 50 lat. Drugą wadą może być duży poziom hałasu podczas opadów deszczu. Na każdym forum dotyczącym dachów znajdziesz mówiące o tym opinie. Izolacja termiczna dachówki blaszanej jest również bardzo niska. Obie te wady są jednak rekompensowane przez zastosowanie odpowiednio grubych warstw izolacyjnych z wełny mineralnej, styropianu czy płyt PIR.

  NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

  +48 500 409 109

  phone

  NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

   

  +48 500 409 109

  phone

   

   

  Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?

   

  Odpowiedź na pytanie: „dachówka czy blachodachówka” może być różna i zależna od danej sytuacji. Jeżeli najważniejszy jest piękny wygląd i brak konieczności prowadzenia częstych prac konserwacyjnych to najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Co oczywiście będzie droższe. Jeśli chcesz obniżyć koszty, zachowując przy tym bardzo ładny wygląd dachu, to wybierz blachodachówkę. Najlepiej dobrego producenta udzielającego długiej gwarancji na swój wyrób. Porównując dane produkty, sprawdź budowlane forum internetowe, a najlepiej kilka, gdzie z pewnością znajdziesz przydatne opinie na ich temat. Zarówno opinie pozytywne, jak i negatywne, gdyż wszystkie one dostarczają Ci cennej wiedzy od osób, które już nabyły dany rodzaj pokrycia i zastosowały go na swoim dachu. Takie forum to również miejsce przydatne do znalezienia porad, jak montować różnego rodzaju pokrycia i jakich błędów przy tym unikać.     

  Niezależnie od tego czy na Twoim dachu znajdzie się dachówka czy blachodachówka, to z pewnością po zamówieniu jej w dobrej jakości i prawidłowym montażu, będzie ona spełniać swoje zadanie przez długie lata.