Ile Kosztuje Dach z dachówki i blachyKażdy, kto myśli o domu musi oszacować jego koszty a koszt dachu to bardzo istotna część wszystkich wydatków związanych z budową.

Dowiedz się, ile kosztuje dach zarówno w postaci materiałów, jak i jaki jest koszt robocizny dachu oraz czy możesz pewne rzeczy wykonać we własnym zakresie.

Ile kosztują elementy dachu?

 

W celu stworzenia kompletnego dachu w zależności od jego wersji konieczny będzie zakup elementów takich jak drewniane:

  •       krokwie;
  •       kalenica;
  •       płatwie;
  •       miecze;
  •       jętki;
  •       kleszcze;
  •       wiatrownice;
  •       dźwigary;
  •       murłaty;
  •       łaty;
  •       kontrłaty.

Drewno konstrukcyjne w tartaku kosztuje około 1000 złotych za metr sześcienny. Przyjmuje się, że jeden metr sześcienny drewna wystarczy do konstrukcji około 25 metrów kwadratowych dachu. Oznacza to, że na przykład dla dachu o powierzchni 200 metrów kwadratowych konieczne jest 8 metrów sześciennych drewna, co daje sumę około 8 tysięcy złotych za sam materiał. Oprócz drewna konieczne będą również takie materiały jak gwoździe i różne łączniki stalowe.

Kolejnym kosztownym materiałem jest poszycie. Tutaj mogą wystąpić największe rozbieżności cenowe w zależności czy zdecydujesz się na drogą dachówkę ceramiczną (około 100 złotych za metr2) albo kosztowną blachę miedzianą (300-400 złotych za metr2) czy na tanią blachę trapezową (15-35 złotych za metr2) lub gonty bitumiczne (10-30 złotych za metr2).

Dużym wydatkiem mogą być także materiały izolacyjne i ocieplające. Najtańsza jest wełna mineralna i styropiany a droższe płyty PIR. Podobnie zróżnicowane są ceny papy, foli i znacznie droższych membran dachowych.

Szacując cenę dachu, nie możesz zapomnieć również o dodatkowych obróbkach blacharskich (kalenice, gąsiory dachowe, wiatrownice boczne), elementach takich jak ławy kominiarskie, stopnie kominiarskie, okna dachowe, wyłazy, płotki przeciwśniegowe oraz rynny. W tych ostatnich także istnieje bardzo duże zróżnicowanie cenowe między rynnami plastikowymi, stalowymi, aluminiowymi czy takimi z blachy tytancynk.

Koszt m2 dachu może być bardzo różny w zależności od zastosowanych materiałów.

Zapytaj o TANI DACH

     

    Ile kosztuje robocizna dachu?

     

    Oczywiście oprócz samych materiałów istotną pozycją w cenie jest koszt robocizny dachu. On również jest dość mocno uzależniony od tego, jakie prace są do wykonania. Przykładowe ceny to między innymi konstrukcja więźby dachowej – około 4-5 tysięcy złotych, wstawienie okna dachowego 300 do 1000 złotych za sztukę, montaż rynien 30-50 złotych za metr bieżący. Ocieplanie wełną mineralną to kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Układanie dachówki może wynieść kilka tysięcy za cały dach, nieco tańsze będzie zamontowanie blachodachówek czy blachy trapezowej. Ceny za pokrycie dachowe zależą nie tylko od samej powierzchni dachu, ale stopnia skomplikowania jego kształtu. Im więcej połaci i miejsc ich styku, tym większa jest konieczna ilość pracy.

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

     

    +48 500 409 109

    phone

     

    Koszt całego dachu na gotowo

     

    Przygotowanie kompletnego kosztorysu to dość skomplikowana sprawa i zajmują się tym w firmach osoby z dużym doświadczenie i orientacją w zmieniających się cenach materiałów. Wiele firm oferuje darmowe orientacyjne wyceny i podaj przybliżony koszt dachu, który chcesz postawić, co pozwala na porównanie ich ofert.

    Nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dach. Może to być na przykład około 50 tysięcy za dach o powierzchni 150 metrów kwadratowych, gdzie koszt robocizny dachu to 20 tysięcy a koszt materiałów to 30 tysięcy. Są to jednak wartości mocno orientacyjne, gdyż materiały możesz wybrać bardzo tanie lub bardzo drogie a robocizna zależy od regionu kraju czy nawet pory roku. Taka cena oznacza, że koszt m2 dachu na gotowo to ponad 300 złotych, co pozwoli Ci w łatwy sposób zorientować się mniej więcej, ile powinien kosztować Twój dach.  

    Wiele osób decyduje się część prostych prac wykonać samemu w celu obniżenia kosztów. Nie jest to jednak zbyt polecane, ze względu na możliwość popełnienia błędów, które nie będą widoczne, a zaczną dawać o sobie znać w ciągu następnych lat eksploatacji dachu.