Dachy z Blachy

Jeśli trapi Cię pytanie blachodachówka, czy blacha trapezowa to zapoznaj się ze wskazówkami, jakie pokrycia dachowe są najczęściej stosowane na jakich rodzajach budynków.

Dobór rodzaju wykończenia dachu to ważna sprawa. Wygląd dachu może całkowicie zmienić odbiór budynku oraz jego walory wizualne. Dowiedz się zatem co wybrać na dach w najpopularniejszych budowlach.

 

 

 

 

Rodzaje budynków i najczęściej stosowane na nich pokrycia dachowe

 

Dach jest konieczną i wyjątkowo istotną częścią wszystkich budynków. Właśnie dlatego warto dobrze przygotować się do wyboru rodzaju jego pokrycia, które wpływa później na wygląd każdej budowli, rachunki za ogrzewanie czy chłodzenie wnętrza, a także decyduje, jak dużo zabiegów konserwacyjnych będzie taki budynek wymagał. W domach mieszkalnych często najważniejszym kryterium wyboru pokrycia dachowego są jego walory estetyczne. To oczywiście bardzo ważna sprawa, ale powinieneś również pod uwagę wziąć inne aspekty. 

Zaczynając od najdroższych pokryć takich jak dachówka ceramiczna czy blacha miedziana, a kończąc na najtańszych gontach bitumicznych, czy zwykłej papie każdy materiał ma swoje wady i zalety. Jeżeli chcesz osiągnąć klasyczny wygląd i sprawianie wrażenia solidnych i długowiecznych budowli, to powinieneś wybrać właśnie dachówkę ceramiczną (albo tańszą betonową) lub też blachę miedzianą. To stare i sprawdzone rozwiązania i jak łatwo się domyślić należą one do tych najdroższych. Podobnie ze względu na cenę dość rzadko pojawiają się dachy z drewna, łupka naturalnego czy też starodawnej strzechy. W praktyce w domach mieszkalnych najczęściej są wykorzystywane dachy z blachodachówki – materiału względnie taniego i trwałego, który kładzie się w prosty sposób. Rozwiązania takie jak gonty bitumiczne, papy czy też blacha trapezowa rzadziej pojawiają się w budynkach mieszkalnych ze względu na znacznie niższe walory estetyczne.

W przypadku budynków gospodarczych, rolniczych czy przemysłowych, a także budowli tymczasowych sytuacja jest zupełnie inna. Tutaj najważniejsza jest zazwyczaj cena i to ona właśnie determinuje to, jaki materiał zostanie wykorzystany na dachu. I najczęściej są to materiały takie jak proste blachy czy równie tania a mające lepsze parametry blacha trapezowa.

Najczęściej pojawia się konieczność odpowiedzi na pytanie: blachodachówka, czy blacha trapezowa? Poznaj kryteria, dzięki którym będzie mógł udzielić na nie właściwej odpowiedzi w swojej sytuacji.

Zapytaj o TANI DACH

     

     

    Najczęstszy problem – blachodachówka czy blacha trapezowa?

     

    Blachodachówka to obecnie najczęstszy wybór dla dachów domków. Dzieje się tak dlatego, że materiał ten ma wiele zalet. Są to między innymi:

    •       niska cena – w zależności od materiału i producenta;
    •       łatwa dostępność – blacha oferowana jest przez cały szereg krajowych i zagranicznych producentów;
    •       niska waga – w zestawieniu z dachówką ceramiczną co pozwala położyć blachodachówkę praktycznie na każdym dachu;
    •       prosty montaż – możliwy zarówno samodzielnie jak i przy zatrudnieniu fachowców;
    •       duży wybór kolorów – większy niż w przypadku dachówki klasycznej;
    •       dobra lub bardzo dobra odporność na warunki atmosferyczne – w zależności od zastosowanego materiału (stal, aluminium czy tytancynk) oraz nałożonych powłok ochronnych;
    •       duży wybór wzorów fal – możliwość dostosowania dachówki z blachy do różnych stylów architektonicznych;
    •       małe wymagania dotyczące konserwacji i czyszczenia dachów wykonanych z blachodachówki.

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

     

     

    Niestety są też pewne wady blachodachówki. Można tutaj wspomnieć o generowaniu dużego hałasu podczas opadów i niskim poziomie izolacji termicznej. Dobry sposób położenia blachodachówki z zastosowaniem odpowiedniej izolacji pod nią częściowo niweluje te dwa problemy.

    Blacha trapezowa jest wykorzystywana najczęściej w budynkach gospodarczych, przemysłowych i wszelkich zadaszeniach tymczasowych. To absolutnie najtańszy wybór w takiej sytuacji. Blacha sprawuje się świetnie i jest bardzo prosta w układaniu. Jednocześnie możesz z niej wykonać na przykład ogrodzenie budowy jak i cały magazyn lub barak tymczasowy – zarówno dach jak i ściany. Do tych ostatnich wymienionych zadań świetnie nadaje się blacha trapezowa 2 gatunku, która poza nietrzymaniem dokładnej grubości ma wszystkie zalety pełnowartościowego materiału.

    Wybór: „blachodachówka czy blacha trapezowa” to głównie pytanie o koszty i walory estetyczne. Jeżeli zamierzasz ograniczyć budżet do minimum, to zdecyduj się na tańszą blachę trapezową. W przypadku budowli tymczasowych i gospodarczych może to być jeszcze tańsza blacha trapezowa w 2 gatunku, która w takich budynkach sprawdzi się znakomicie. Jeśli chcesz mieć pokrycie dachowe tanie i jednocześnie piękne i robiące wrażenie to wybierz nieco droższą blachodachówkę z takim wzorem, jaki Ci się podoba najbardziej.