blacha drewnopodobna

Blacha drewnopodobna to świetnie rozwiązanie sprawdzające się na przykład jako podbitka dachowa czy konstrukcja garażu blaszanego.

Blacha trapezowa drewnopodobna czy blacha płaska drewnopodobna pozwalają na tworzenie pięknych i wytrzymałych powierzchni niskim kosztem, co jest coraz chętniej wykorzystywane w budownictwie, również w mniej typowych zastosowaniach, takich jak ogrodzenia czy bramy.

 

 

Blachy drewnopodobne – różne rodzaje

 

Blachy drewnopodobne mogą występować w wielu wersjach, grubościach i wzorach. Podstawowy podział to ten na typy takie jak:

  •       blacha trapezowa drewnopodobna;
  •       blacha płaska drewnopodobna.

Drugim podziałem, jakiego można dokonać, jest ten ze względu na materiał, z jakiego są one wykonane. I tak możesz mieć do czynienia z takimi materiałami jak:

  •       blacha stalowa – wytrzymalsza od aluminiowej, ale wyraźnie od niej cięższa;
  •       blacha aluminiowa – lżejsza od stalowej co w wielu przypadkach może mieć kluczowe znaczenie, również bardziej odporna na korozję. Łatwiej jest ja dociąć na wymiar, ale jest trudniejsza w doginaniu przy samodzielnym tworzeniu mniej typowych wykończeń. 

Blachy drewnopodobne możesz z powodzeniem zastosować zarówno na dachu płaskim, jak i pochyłym. Wykorzystywane są również na elewacjach oraz jako podbitka dachowa.

Zapytaj o TANIE BLACHY DREWNOPODOBNE

     

     

    Najważniejsze parametry blachy drewnopodobnej

     

    Kupując blachę na dach czy na elewację przede wszystkim musisz dobrać jej parametry. Blacha drewnopodobna czy każda inna przede wszystkim najpierw musi dobrze chronić dach, czy ścianę, a dopiero potem dobrze wyglądać. Najważniejsze parametry, jakie określają blachy drewnopodobne to:

    •       grubość – to podstawowy parametr, od którego zależy w największej mierze sztywność i wytrzymałość blachy – najczęściej jest to 0,5 milimetra, ale może być też 0,55 czy 0,6 albo 0,45. Blacha na dach powinno być trochę grubsza niż na przykład blacha na podbitkę dachową;
    •       powłoka antykorozyjna – ponieważ blacha stalowa może zardzewieć, powinna być ocynkowana i pokryta odpowiednią powłoką antykorozyjną – różni producenci stosują tutaj swoje własne nazwy takich powłok;
    •       odporność na promieniowanie UV – od tego parametru zależy, jak długo kolor pozostanie intensywny i nie wypłowieje. Najlepsze są powłoki z kategorią RUV4;
    •       gwarancja udzielna przez producenta – każdy producent deklaruje czas, jaki powinny wytrzymać jego wyrobu – może to być na przykład 10-15 lat, czasami oddzielnie podana jest gwarancja na utratę koloru;
    •       wysokość przetłoczenia w przypadku blachy trapezowej – ten parametr oznaczany zazwyczaj jako T8, T35 i tak dalej. Wysokie profili są stosowane na dachach o bardzo dużych powierzchniach, średnie są uniwersalne, a bardzo niskie zazwyczaj pojawiają się na elewacjach oraz jako podbitka dachowa;
    •       rozmiar – blacha płaska drewnopodobna, tak jak inne rodzaje blach płaskich, może być dostarczana w arkuszach o różnych rozmiarach na przykład 1 na 2 metry. Blacha trapezowa drewnopodobna może być dostarczana w różnych szerokościach 50-150 centymetrów i w zależności od producenta nawet kilku metrów dla blachy aluminiowej i kilkunastu metrów dla blachy stalowej. Pamiętaj, że ważna jest tak zwana szerokość efektywna (użytkowa), gdyż sąsiednie arkusze blachy muszą na siebie zachodzić, aby stworzyć szczelne połączenie. Blachy możesz także bardzo często zamówić przycięte na długość, którą będzie Ci wygodniej wykorzystać.   

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

     

    +48 500 409 109

    phone

     

     

    Gdy już wybierzesz właściwy do Twojego zastosowania rodzaj blachy, możesz zająć się doborem odpowiedniej barwy a właściwie rodzaju drewna, które ma ona naśladować. Tutaj istnieje spory wybór i musisz dobrze go przemyśleć i dopasować do innych elementów – koloru ścian, stolarki okiennej, stylu panującego w okolicy oraz własnego gustu i fantazji. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych wersji blachy drewnopodobnej należą:

    •       ciemny dąb;
    •       złoty dąb;
    •       złoty dąb w połysk (multigloss);
    •       winchester – trochę mniej intensywny złoty dąb;
    •       złoty jesion;
    •       orzech bursztynowy;
    •       palisander;
    •       mahoń;
    •       brzoza.

    Blacha drewnopodobna jest świetnym materiałem, z którego możesz wykonać wiele ciekawych estetycznie elementów. Są to na przykład pokrycia dachowe, podbitki dachowe, elewacje zarówno na domach, budynkach przemysłowych, jak i całe szopy czy garaże. Z blachy tego typu wykonywane są również płoty i ogrodzenia oraz bramy do nich.