Tanie podsufitki dachowe

Podbitka dachowa to bardzo ważny, choć czasami niesłusznie lekceważony element konstrukcji wielu dachów.

Dowiedz się, jakie są rodzaje podbitki dachowej oraz jakie są zalety poszczególnych jej typów. Poznaj też odpowiedź na pytanie: podbitka dachowa – PVC czy stalowa, co wybrać i co lepiej się sprawdzi?

 

 

 

Funkcja podbitki dachowej

 

Każda podbitka dachowa pełni przynajmniej dwie funkcje. Pierwszą bardzo istotną jest osłona wnętrza oraz konstrukcji dachu. Bez niej dach narażony byłby na dostawanie się do środka wody, ptaków (po założeniu gniazda ptaki mogą strasznie brudzić, jak i hałasować) czy małych gryzoni (mogą uszkadzać izolację termiczną) a w przypadku pokrycia blaszanego, groźny może być również sam wiatr próbujący wyrwać blachę od spodu. Drugą równie istotną funkcją podbitki dachowej jest wygląd podnoszący walory wizualne całego domu. W niektórych rozwiązaniach podbitka może także ukrywać różnego rodzaju instalacje takie jak system z rynną ukrytą czy kable elektryczne, antenowe lub elementy wentylacji/klimatyzacji albo posiadać wbudowane punkty oświetleniowe.

 

Rodzaje podbitki dachowej

 

Podbitka dachowa może występować w bardzo wielu rodzajach, a w najprostszych zadaszeniach może jej w ogóle nie być. W dobrze zaprojektowanych domach z dachem wystającym poza jego krawędź jest jednak niezbędna. Może to być między innymi podbitka taka jak:

  • podbitka drewniana – wykonywana zazwyczaj z drewna modrzewiowego, sosnowego lub świerkowego, choć zdarza się również cedr kanadyjski i inne ciekawe rodzaje drewna – wymaga odświeżania co najmniej raz na każde 5 lat – co generuje dodatkowe koszty. Najczęściej podbitka drewniana ma postać dość szerokich paneli łączonych metodą na pióro i wpust;
  • podbitka drewnopodobna – tańsze wersje płyt udających prawdziwe drewno, często równie ładne, ale mogą być mniej wytrzymałe, a nie da się ich odświeżać tak jak prawdziwe drewno;
  • podbitka blaszana – zazwyczaj jest to podbitka z blachy płaskiej lub podbitka z blachy trapezowej o dość niskiej wysokości profilu – na przykład podbitka z blachy T7 – w różnych kolorach, jaki i malunku drewnopodobnym – spotykane są podbitki zarówno z blachy stalowej, jak i blachy aluminiowej czy nawet z jeszcze trwalszej blachy tytancynk;
  • podbitka z PCV (podbitka plastikowa) – plastikowe panele w dowolnym kolorze, często również w wersji drewnopodobnej;
  • podbitka z płyt OSB – płyty są jednak materiałem mało estetycznym, więc standardowo są tynkowane; 
  • podbitka tynkowana – często właśnie z płyt OSB, ale również innych materiałów. Najdroższa i rzadko stosowana.

Zapytaj o OBRÓBKI BLACHARSKIE

     

     

    Podbitka dachowa – co wybrać?

     

    Wybór nie jest prosty. Podbitka drewniana oznacza najwięcej zabiegów konserwacyjnych i poprawek oraz najwyższy koszt zarówno zakupu, jak i montażu. Podbitka tynkowana to najwięcej pracy, jak i najmniejsza możliwość późniejszych ingerencji – gdyby trzeba było poprowadzić jeszcze jakąś instalację w przestrzeni pod dachem. 

    Najczęściej stosowana jest podbitka plastikowa (PVC) lub podbitka z blachy trapezowej lub też z blachy płaskiej. W obu tych przypadkach otrzymujesz solidną i bardzo ładną osłonę spodu dachu. Są jednak pewne różnice między tymi technologiami. Podbitka z PVC jest zdecydowanie lżejsza, co w niektórych miejscach może mieć znaczenie. Unikać jej należy, jeśli chcesz zamontować w niej mocne oświetlenie, gdyż może się ono zbyt mocno rozgrzewać. Podbitka z blachy trapezowej lub płaskiej jest cięższa, ale za to solidniejsza. Cenowo obie te podbitki są podobne.

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

     

    +48 500 409 109

    phone

     

     

    Ważne jest, abyś przed zakupem sprawdził parametry blachy z uwzględnieniem sposobu zabezpieczenia jej przed korozją. To właśnie korozja jest największym zagrożeniem dla podbitki z blachy – tutaj parametry mogą się różnić znacznie w zależności od tego czy podbitka jest wykonana z blachy stalowej, czy aluminiowej i jakie powłoki ochronne zostały w niej zastosowane. Podbitki plastikowe nie rdzewieją, za to zdarza im się utracić kształt, gdy osiągną zbyt wysoką temperaturę, co jednak ze względu na umiejscowienie podbitki zdarza się rzadko. Tutaj czasami blacha ma tę zaletę, że tym samym typem na przykład blachy trapezowej możesz pokryć zarówno elewację budynku, jak i użyć jej jako podbitkę dachową.

    Wybór podbitka dachowa – PVC czy stalowa zależy od wielu czynników i musisz podjąć go sam, zgodnie z tym, co lepiej sprawdzi się w Twoim domu.