Łacenie DachuŁacenie lub łatowanie dachu czasem nazywane też łaceniem dachu to część tworzenia porządnej konstrukcji dachu, bez której nie będzie on dobrze sprawował swoje funkcji.

Łaty oraz kontrłaty stanowią podstawę więźby dachowej stosowanej między innymi w dachach z pokryciem blaszanym. Dowiedz się, jaki powinien być rozstaw łat pod blachę trapezową, a jaki pod dachówkę czy blachodachówkę.

 

 

Typowe rozstawy łat w dachu blaszanym

 

Generalne zasady mówią, że rozstaw łat pod blachę trapezową jest uzależniony od wysokości przetłoczenia trapezowego i grubości blachy. Im te wartości są wyższe, tym rozstaw może być większy. Rozstaw łat pod blachodachówkę jest również związany z jej wzorem. Blachodachówka musi być podparta w swoich najniższych punktach, więc rozstaw będzie zależny od powtarzalności wzoru fali. Zazwyczaj jest to 35 cm choć na rynku bywają produkty z rozstawem od 25 do 40cm. Stwierdzenie jaki powinien być rozstaw dla naszej blachodachówki jest prosty. Wystarczy sprawdzić kartę techniczną produktu lub zmierzyć rozstaw przetłoczeń poprzecznych. W przypadku blachy trapezowej jest łatwiej. Typowy rozstaw łat to 50 do 60 centymetrów.
Ważne jest, aby łaty układać od dołu, czyli od okapu do kalenicy. Po ułożeniu należy wykonać pomiary sprawdzające. Odległość łat powinna być określona w projekcie technicznym. 

Rozstaw łat pod blachę na rąbek jest gęstszy niż blachy trapezowej. Przyjmuje się by kłaść blachę na rąbek na pełnym deskowaniu lub wykorzystywać deski ażurowe – gęste i szersze łaty. Najlepiej co 25cm. Dobrze jest też stosować specjalne dedykowane folie pod blachę na klik zwane makaronem.
Typowy rozstaw łat pod blachodachówkę to 35 centymetrów, gdyż taka jest zazwyczaj odległość między dolnymi punktami fali. Najdokładniejszy i gęsty rozstaw łat pod dachówkę jest konieczny, jeśli jest to klasyczna dachówka ceramiczna. Tam każdy element musi być podparty w odpowiednim miejscu i jest mała tolerancja w granicach możliwości zachodzenia kolejnych płytek na siebie. W tym przypadku łaty wypadają od 15 centymetrów do 35 centymetrów z zależności od dachówki, jak i sposobu jej ułożenia (na przykład w przypadku krycia w łuskę może to być mniejsza przerwa). Pomiarów dachówki ceramicznej dokonuje się już na placu budowy i dokonuje odpowiednich obliczeń.

Przy montażu dachu blaszanego bardzo ważna jest dokładność wykonania wszystkich czynności. Nie można zapomnieć o takich sprawach jak dokładne umieszczenie gwoździ mocujących łaty, tak aby nie wystawały one nad deskę. Blachę czy blachodachówkę mocuje się zazwyczaj za pomocą tak zwanych wkrętów farmerskich (wkręty typu pan-head) – są to samowiercące wkręty do drewna z aluminiową podkładką i uszczelką, aby nie dopuścić do wnikania wody przez otwór do wnętrza dachu. 

Ważne, aby było one odpowiednio zabezpieczone przed korozją – zazwyczaj są wykonane ze stali cynkowanej i powlekanej. W przypadku blachodachówek i blachy trapezowej dobrze jest układać je tak, aby posuwać się w stronę, w którą najczęściej wieje wiatr. Zmniejsza to ryzyko oderwania blachy lub wpychania wody między arkusze. Ułatwia to także pracę podczas wietrznych dni. Przy montażu blachy trapezowej często wkręty stosowane są tylko w co drugiej łacie i powinno to być w zupełności wystarczającym mocowaniem. W przypadku blachodachówki każde podparcie w miejscu łączenia musi posiadać mocowanie dachówki. Zazwyczaj stosuje się od 5 do 8 wkrętów na metr kwadratowy blachy. Osiem wkrętów stosowane jest w strefach w pobliżu krawędzie a pięć w obszarach centralnych.

W przypadku zastosowania zwykłej blachy w dachach o niskim nachyleniu można również w ogóle zrezygnować z łat i kontrłat, stosując sztywne poszycie dachu. Czasami używana jest również kombinacja poszycia sztywnego z łatami i kontrłatami.

Zapytaj o TANI DACH

     

     

    Czy kontrłaty są konieczne?

     

    To dość często pojawiające się pytanie. Teoretycznie nie są i można zbudować dach bez nich. Jednak pełnią one kilka ważnych ról w poszyciu dachowych i jeżeli chcesz stworzyć solidny i dobrze znoszący upływ czasu dach to powinieneś ich użyć. Kontrłaty mają za zadanie:

    •       zwiększyć odległość pokrycia dachowego od konstrukcji;
    •       ułatwić solidny montaż;
    •       ulepszyć wentylację zapobiegając gromadzeniu się wilgotności;
    •       mogą także służyć do wyrównania pewnych niedokładności wymiarowych dachu.

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

     

    +48 500 409 109

    phone

     

    Wiesz już, jak dobrać rozstaw łat pod blachodachówkę czy blachę trapezową i możesz dzięki temu stworzyć wytrzymały i długowieczny dach pokryty blachą. Dobrze wykonany dach powinien bez problemu, przy niedużych pracach konserwacyjnych, wytrzymać kilkadziesiąt lat eksploatacji.