Każdy, kto stawia nowy budynek lub też stoi przed koniecznością wyremontowania starego, musi dokonać wyboru rodzaju ocieplenia dachu i nie jest to najłatwiejsza decyzja.
Czego powinieneś użyć? Czy ma to być wełna mineralna, celuloza czy może płyty PIR albo pianka poliuretanowa? Tego właśnie dowiesz się z kilku poniższych akapitów.
Rodzaje materiałów używanych jako ocieplenie dachu
Ocieplenie dachu może być zrealizowane za pomocą wielu różnych materiałów. Wśród wielu rodzajów materiałów najczęściej stosowane jako ocieplenie dachu od wewnątrz są:
- styropian EPS/XPS;
- wełna mineralna (skalna);
- wełna szklana;
- celuloza;
- pianka poliuretanowa PUR;
- pianka poliizocyjanurowa PIR;
- płyty PIR;
- naturalny korek;
- perlit;
- wełna naturalna;
- słoma;
- folia termoizolacyjna;
- płyty drzewno-magnezytowe.
W przypadku konieczności ocieplenia dachu od zewnątrz, czyli tak zwanej izolacji nakrokwiowej zazwyczaj stosuje się wełnę mineralną układaną na warstwie z desek.
Zapytaj o Najlepszą Izolację Dachu
Płyty PIR
Który z tych materiałów jest najlepszy?
Ocieplenie dachu to rzecz bardzo ważna, gdyż od tego będzie zależało zużycie energii zarówno do ogrzewania domu w zimie, jak i chłodzenia go w lecie – co jest coraz częściej stosowane i może pochłaniać więcej energii od grzania. Izolacja dachu musi stanowić barierę dla ciepła zarówno wtedy, gdy chce ono z domu uciec lub też, gdy się chce do niego dostać, a to oznacza zupełnie inne warunki, w których każdy z materiałów powinien zachowywać swoje właściwości.
Współczynnik lambda określający przewodzenie ciepła każdego materiału podawany jest przez producentów dla temperatury +10 stopni Celsjusza. Im niższy ten współczynnik, tym materiał jest lepszym izolatorem. I tutaj najlepsze parametry mają materiały oparte o pianki PIR, czyli pianki z poliizocyjanuratu. Wiele osób decyduje się na tańszą wełnę mineralną, nie zdając sobie sprawy, że gdy w lecie dach rozgrzeje się do 50 stopni (co jest często spotykane w słoneczne dni) to wartość lambda wełny znacząco wzrośnie, powodując szybkie nagrzewanie się wnętrza. W przypadku materiałów PIR wraz ze wzrostem temperatury w tym zakresie współczynnik lambda rośnie minimalnie. To znacznie mniejsze koszty chłodzenia domów w lecie. Właśnie dlatego warto zainwestować w porządne ocieplenie, jakie stanowią płyty PIR, które i w zimie i w lecie będą działać, pozwalając Ci na oszczędności, jak i działania ekologiczne zmniejszające emisję gazów cieplarnianych.
Najlepsi producenci materiałów ocieplających na dach
Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo produktów ocieplających do dachu, pochodzących od wielu producentów. Warto jest korzystać z oferty tych najbardziej uznanych i oferujących najlepsze materiałów. Do największych producentów należą między innymi:
- Isover – to marka, która wraz z Rigips, Weber oraz Ecophon należy do francuskiej grupy Saint-Gobain. W ofercie Isover znajdują się maty z wełny mineralnej, płyty zespolone EasyTherm czy membrany dachowe;
- Balex Metal – polski producent ociepleń dachowych o renomie na całym świecie. Najciekawszym produktem są płyty PIR o nazwie Thermano Roof. Charakteryzują się one współczynnikiem lambda równym 0,023, czyli wyjątkowo niskim;
- Gór Stal – polski producent świetnych płyt termPIR oraz IZOPROOF;
- Bauder – niemiecka firma oferująca kompletne systemy dachowe;
- Recticel – belgijski producent paneli izolacyjnych z pianek PUR oraz nakrokwiowej foli izolacyjnej oraz wielu innych materiałów ociepleniowych;
- Rockwool – duński producent wyrobów z wełny mineralnej rozpoznawalny na całym świecie;
- Knauf – niemiecki koncern, produkujący całą gamę materiałów budowlanych. W jego ofercie można znaleźć systemy ocieplenia oparte o płyty perlitowe;
- URSA – to firma pochodząca z Hiszpanii, ale obecna w całej Europie. Głównymi jej produktami są wełna mineralna oraz płyty styropianowe;
- Kingspan – irlandzki producent płyt dachowych z izolacją opartą o pianki oraz wełnę szklaną.
Wybierz więc ocieplenie dachu, które sprawdzi się w każdych warunkach i wytrzyma wieloletni okres użytkowania bez znacznego pogorszenia swoich parametrów. To właśnie zapewniają materiały oparte o pianki PIR. Najlepiej, aby były to płyty z izolacją zapobiegającą utracie parametrów wraz z wiekiem.