Tania Wieźba Dachowa Konstukcja

Murłata to drewniana belka dachowa układana na murze, na której opiera się więźba dachowa.

Jest to bardzo ważne miejsce, które tak jak wszystkie inne musi zostać dobrze zabezpieczone przed przenikaniem tą drogą zimna. Dowiedz się, jak powinno wyglądać ocieplenie murłaty.

 

 

Co to jest murłata i dlaczego się ją stosuje?

 

Murłata bywa także nazywana płatwią stropową. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń z więźby dachowej na ściany budynku. Bez niej krokwie mogłyby uszkodzić mur. Murłata jest wykonana zazwyczaj z drewna sosnowego lub świerkowego i ma postać belki kwadratowej solidnie przymocowanej do ściany, na której leży. Możliwe jest oczywiście postawienie domu bez zastosowania murłaty, wtedy konstruowany jest wieniec betonowy i to do niego mocowane są krokwie. Jednak murłata pozwala na łatwiejszy montaż i lepsze wypoziomowanie dachu. Ponieważ murłata to pojedyncza belka – wyżej jest gruby dach a pod spodem ścianę – to stworzyłaby ona tak zwany mostek termiczny, którym uciekałoby ciepło z domu. Właśnie dlatego zawsze konieczne jest bardzo dobre ocieplenie murłaty.

Zapytaj o OBRÓBKI BLACHARSKIE

     

    Ocieplenie murłaty – stosowane materiały

     

    Ocieplenie murłaty realizowane jest zazwyczaj za pomocą standardowych materiałów izolujących, jakimi są:

    •       styropian – styropian biały, styropian szary (grafitowy), styrodur (styropian XPS) – dobrze izoluje, ale wolniej przepuszcza parę i trudno go dopasować do wąskich przestrzeni;
    •       wełna mineralna – zapewnią większą przepuszczalność wilgoci niż styropian i pianka. Jest łatwiejsza w dopasowaniu do wąskich szczelin niż styropian;
    •       pianka poliuretanowa – materiał aplikowany w formie płynnej, który powoli, pęczniejąc, wypełnia wszystkie wolne przestrzenie poprzez blokowanie możliwości ucieczki ciepła. Nakładaniem pianek powinni zajmować się fachowcy, choć po zapoznaniu się z instrukcją, sprawdzeniu, czy są odpowiednie warunki (temperatura otoczenia, wilgotność materiałów) i zabezpieczeniu oczu, dróg oddechowych oraz skóry możesz wykonać to sam. 

    Ocieplenie murłaty za pomocą styropiany wymaga cięcia go na niewielkie i bardzo dobrze dopasowane kawałki. Można tutaj wykorzystać ścinki materiału po innych pracach. Powstałe w ten sposób ocieplenie jest bardzo dobre, ale jego stworzenie zajmuje dużo czasu i konieczna jest do tego cierpliwość oraz precyzja. Trochę łatwiejsze jest obkładanie murłaty wełną mineralną. W obu tych przypadkach może wystąpić ogromny problem z dotarciem do wszystkich przestrzeni. Właśnie dlatego popularność zyskuje ocieplenie murłaty z pianki poliuretanowej. Jest ona natryskiwana ze specjalnego pistoletu i dociera w każde nawet bardzo trudno dostępne miejsce. Pianka sprawdza się świetnie w dachach z blachy lub blachodachówki, gdyż powoduje dodatkowe tłumienie hałasu, co w tych przypadkach ma duże znaczenie.

    Przed ociepleniem murłaty upewnij się, że drewno ma właściwą wilgotność, czyli nie więcej niż 12 procent. Jest to zwłaszcza ważne, przy zastosowaniu pianki, gdyż szczelnie pokryje ona drewno, utrudniając wyschnięcie.  

     

     

    Ocieplenie murłaty – ściana jednowarstwowa

     

    W przypadku ścian jednowarstwowych ocieplenie murłaty jest wykonywane dopiero przy izolacji dachu, co oznacza dość trudny dostęp do wielu miejsc. Warto jest więc wełnę mineralną zawinąć w paroprzepuszczalną folię czy membranę, co ułatwi jej układanie. Pozwoli to na wygodne jej wciskanie na swoje miejsce, a także zapewni murłacie możliwość wyschnięcia. Z powodu trudności w dostępie murłata bywa nieocieplona, co powoduje bardzo dużą ucieczkę ciepła tą drogą. Grube mury i solidne pokrycie nie pomoże, jeśli pozostawisz taką drogę ucieczki dla temperatury. A to oznacza zimny strych lub zimne pokoje na poddaszu co będzie skutkować wyższymi rachunkami za ich ogrzewanie. Można tego uniknąć, stosując również wewnętrzne ocieplenie ściany kolankowej.

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

     

    +48 500 409 109

    phone

     

     

    Ocieplenie murłaty – ściana dwuwarstwowa

     

    W przypadku ścian dwuwarstwowych ocieplenie murłaty może być zrealizowane w dwóch formach. Może to być:

    •       ocieplenie murłaty od zewnątrz;
    •       ocieplenie murłaty od wewnątrz.

    Przy ocieplaniu od zewnątrz izolacja powinna wystawać ponad ścianę i stykać się z membraną dachową. Przy ocieplaniu od wewnątrz należy zapewnić połączenie izolacji ściany z izolacją dachu.

    Zarówno przy ścianach jednowarstwowych i dwuwarstwowych uważaj, aby ocieplenie murłaty nie zakryło szczeliny wentylacyjnej. To bardzo ważna sprawa.

    Nie zapomnij o wykonaniu tej istotnej pracy, jaką jest ocieplenie murłaty, bez tego cały budynek będzie wymagał mocniejszego dogrzewania, co oznacza większe rachunki za prąd, gaz czy węgiel wykorzystany do zapewnienia we wnętrzu komfortowej temperatury.