Tani XPS Styrodur 50mm Grafitowy Styropian estrudowany

Styropian, obok wełny mineralnej, to jeden z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych w budownictwie.

Poznaj różne rodzaje styropianu takie jak XPS i EPS oraz gdzie najczęściej stosowany jest styropian w różnych jego formach.

 

Rodzaje styropianu

Standardowy styropian to tak zwany polistyren ekspandowany EPS, najczęściej spotykany jako białe płyty. Właściwie to są to płyty składające się głównie z powietrza, które stanowi 98 procent objętości tego materiału. Ten rodzaj styropianu może być oferowany w postaciach takich jak:

  •       płyty elastyczne – zapewniają dobrą izolację akustyczną;
  •       płyty sprężyste – stosowane w przestrzeniach między krokwiami;
  •       płyty ryflowane – stosowane w konstrukcji domów szkieletowych;
  •       płyty perforowane – mają większą paroprzepuszczalność i są stosowane przy ocieplaniu budynków na terenach podmokłych i przy remontach starszych obiektów;
  •       płyty laminowane:

o   płyty laminowane papą – wykorzystywane na dachach płaskich;

o   płyty laminowane płytą wiórową – do izolacji drewnianych stropów;

o   płyty laminowane geowłókniną – z kanalikami przykrytymi włókniną, pozwalają na spływanie wody wzdłuż nich i są stosowane do ocieplenia fundamentów;

o   płyty laminowane płytą gipsowo-kartonową – z nich wykonywane są ścianki działowe czy ocieplenie poddasza.

Lepszymi od styropianu właściwościami charakteryzuje się bardzo podobny do niego materiał, jakim jest styrodur. Właściwie jest to polistyren ekstrudowany zwany również XPS. Charakteryzuje się on znacznie większą od klasycznego styropianu wytrzymałością mechaniczną, jak i mniejszą nasiąkliwością.

Materiały tego typu można również podzielić na te przeznaczone na ocieplanie fundamentów, docieplanie posadzek, ocieplanie dachów, ocieplanie ścian. W każdym z tych przypadków konieczne są inne parametry materiału.

Zapytaj o TANI STYROPIAN

    Gdzie stosowane są poszczególne rodzaje styropianu?

     

    Styropian w różnych jego formach stosowany jest szeroko w budownictwie i można go spotkać w wielu miejscach.

     

    Styropian fasadowy

    Najczęściej styropian stosowany jest do izolacji elewacji. Może być zastosowany tutaj zwykły styropian EPS o współczynniku przewodzenia ciepła lambda w zakresie 0,031 do 0,045 W/m2. Jeśli zależy Ci na cieńszej warstwie, to do tego celu należy wykorzystać styropian z dodatkiem grafitu (szare płyty). Ma ona znacznie wyższy poziom izolacji termicznej, dlatego jego warstwa może być znacznie cieńsza.

    Styropian na ocieplanie fundamentów

    Do trudnego zadania, jakim jest izolacja fundamentów czy docieplanie fundamentów zazwyczaj stosowany jest styrodur. Polistyren ekstrudowany ma znacznie większą odporność na wodę, choć w sprzedaży dostępny jest również styropian na fundamenty EPS ze specjalnymi dodatkami zmniejszającym ten parametr, które również dobrze spełnią swoje zadanie w tym miejscu.

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

    +48 500 409 109

    phone

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

     

    +48 500 409 109

    phone

     

     

    Styropian na dachy pochyłe i dachy płaskie

    Kolejnym działem zastosowań styropianu jest ocieplanie oraz docieplanie dachów płaskich i pochyłych. W przypadku, jakim są dachy płaskie, styropian dość często spełnia dwie funkcje. Jest zarówno izolacją, jak i przy pomocy kombinacji płyt bazowych oraz płyt spadkowych tworzy minimalną pochyłość, którą powinny mieć wszystkie dachy płaskie, dzięki której woda będzie z niego szybko spływać. W dachach pochyłych bywa stosowany styropian do ocieplania, choć powszechniejszym wyborem jest wełna mineralna lub płyty PIR.

    Styropian – izolacja posadzek

    Tutaj najważniejsze jest, abyś wybrał twardy styropian. Izolacja posadzek jest narażona na duże obciążenia i musi je wytrzymać bez odkształceń. Styropian użyty do izolacji podłóg zapewnia większy komfort termiczny jak i lepsze wygłuszenia pomieszczeń. Największe znaczenie ma on w przypadku posadzki położonej bezpośrednio na gruncie lub w pomieszczeniach nieogrzewanych.  

    Jak znaleźć najtańszy styropian lub styrodur?

     

    Jeżeli poszukujesz styropianu na swoją budowę, to najlepiej jest odszukać dobrą hurtownię w Twojej okolicy. Możesz to uczynić, wpisując w wyszukiwarce hasła na przykład ‘styropian Warszawa’ czy ‘styropian XPS Łódź’. Analogicznie, jeśli interesuje Cię styrodur na przykład jako docieplenie fundamentów to wpisz ‘styrodur Błonie’ albo ‘tani styrodur Legionowo’. W ten sposób odnajdziesz najlepszych dostawców w Twojej okolicy. Możesz także zajrzeć na fora internetowe, gdzie konkretne materiały i sklepy polecają osoby, które już dokonały zakupu i wiedzą, jak sprawdził się w praktyce dany rodzaj styropianu.