Membrana Folia DachowaFolia dachowa i membrana paroprzepuszczalna to obecnie materiały, bez których nie może się obyć żaden nowy dach. Dowiedz się, jak je stosować.

Wybór między izolacją, jaką zapewnia folia dachowa lub membrana dachowa nie zawsze jest prosty i zależy od wielu czynników. Poznaj więc najważniejsze rzeczy decydujące o wyborze jednej z tych technologii, jak i konkretnych rozwiązań.

Rodzaje foli dachowych

Najczęściej folie dachowe dzielone są ze względu na ich stopień paroprzepuszczalności. I tak można spotkać:

 •       folie ochronne – niskoparoprzepuszczalne;
 •       folie paroprzepuszczalne;
 •       folie wysokoparoprzepuszczalne
 •       folie paroizolacyjne.

Najtańsze są folie dachowe ochronne i właśnie dlatego są one stosowane bardzo chętnie, lecz nie zawsze są dobrym wyborem. Należy tutaj o konieczności pozostawienia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy samą folią a warstwą termoizolacyjną. Konieczne jest to, aby nie dochodziło do skraplania się wilgoci, co mogłoby uszkodzić konstrukcję dachu. Ponieważ wykonanie takiej szczeliny jest trudne i nie zawsze możliwe to znacznie lepsza jest folia dachowa paroprzepuszczalna lub też folie wysokoparoprzepuszczalne, które jej nie wymagają. Ostatnim rodzajem są folie dachowe paroizolacyjne. Są one stosowane w celu zabezpieczenia materiałów izolacji termicznej przed wilgocią z wnętrza domu. Nie są one konieczne, jeśli materiał izolacyjny jest na wilgoć odporny.

Rodzaje membran dachowych

Membrana dachowa to materiał podobny do foli. Są one wyrobami o wysokiej paroprzepuszczalności i bywają nazywane folią wstępnego krycia (FWK). Standardowo są one wykonane z polietylenu lub polipropylenu. Można je podzielić na:

 •       membrany lekkie – niska gramatura i wytrzymałość;
 •       membrany ciężkie – ekrany – duża trwałość, odporność mechaniczna oraz wysoka gramatura.

Membrana jest produktem o wysokiej paroprzepuszczalności i to właśnie odróżnią ją od foli, które mają ten parametr niższy. 

Zapytaj o TANIE FOLIE
i MEMBRANY DACHOWE

  Co lepsze folia dachowa czy membrana dachowa?

  Zarówno folia dachowa, jak i membrana dachowa są to materiały względnie tanie, więc nie warto na nich oszczędzać. Zwłaszcza że zawilgocony dach może znacznie szybciej ulec uszkodzeniu a jego naprawa niewątpliwie będzie kosztowna. Membrana paroprzepuszczalna i wysokoparoprzepuszczalna są coraz częściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Należy jednak dokładnie rozróżniać folie dachowe od produktu, którym jest membrana dachowa. Ich parametry decydują o zastosowaniu. Folie są kładzione najczęściej w podażach nieużytkowych. Folie bywają też stosowane od strony poddasza a membrany od strony pokrycia. Oba te materiały znajdują zastosowanie w pokryciach dachowych.

  Najlepsi producenci foli i membran dachowych

  Folia dachowa i membrana dachowa znajdują się w ofercie bardzo wielu wytwórców. Warto wspomnieć o takich firmach jak:

  •       Corotop – polski producent z szeroką ofertą, w której znajdują się między innymi: membrany dachowe Corotop Red Strong, Corotop Ultra czy Corotop Power oraz folie paroizolacyjne Variant, Active Control oraz Reflex;
  •       Dupont – amerykański koncern chemiczny produkujący między innymi membrany dachowe Tyvek w bardzo wielu odmianach;
  •       MDM NT – firma z Bielska-Białej produkująca folie paroizolacyjne MDM Verso oraz membrany dachowe MDM Ventia;
  •       Foltech – polski producent foli i membran stosowanych w pokryciach dachowych, a także foli używanych w elewacjach i fundamentach;
  •       Marma – kolejny krajowy wytwórca oferujący między innymi membran wstępnego krycia jak i grubych foli Izol Bud oraz Izolflex;
  •       Dorken – niemiecki producent dostarczający folie i membrany dachowe z serii Delta;
  •       Onduline – pochodzące z Francji przedsiębiorstwo o światowym zasięgu. Producent między innymi foli Onduline 90/110/1300;
  •       Icopal – część wielkiej grupy Standar Industries z siedzibą w Nowym Jorku, do której należą również GAF, Braas czy Monier. Icopal oferuje szeroki wybór foli dachowych Monarplan.

  NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

  +48 500 409 109

  phone

  NIE WIESZ CO WYBRAĆ? ZADZWOŃ TO CI DORADZIMY!

   

  +48 500 409 109

  phone

   

  Warto wybierać folie dachowe oraz membrany od renomowanych producentów, którzy gwarantują wysoką ich jakość i trwałość liczoną w latach. Wszystkie warte polecenia produkty dostępne są w sklepie internetowym z materiałami budowlanymi Folnet.